default-logo

Kauçuk Fiyatları

kaucuk-fiyatlari-233Büyük Alıcılar Fiyat Dengesini Belirliyor

Hammadde halinden ara mamul haline, hamur halinden üretim için olanına kadar pek çok aşamada kullanılan kauçuk ve türevlerinde, istikrarlı bir fiyat politikasının oluşması, dünya ekonomik verilerinin gidişatı ile doğrudan bağlantılıdır. Bunun en önemli nedeni dövizdeki dalgalanmadır. Burada yeri gelmişken bir parantez açmamız lazım ki o da; doğal kauçuk fiyatları yüksek verilerde seyretmesi hem elde ediliş yöntemlerinin doğal olması ve egzotik bitki türlerinin özünü oluşturan Lateks maddesinin her zaman aynı kalitede olmamasıdır. Sentetik kauçuk fabrikasyon bir üretim şekli olduğu için doğal olarak da homojen bir yapıya sahip değildir. Bunun sonucunda, sentetik kauçuk pazarında yaşanan dalgalanmalar, yine dövize bağlı olmakla beraber, ürün gamında hassas değişiklikler yaşanmaz.

Günümüzde dünyada arzı talebin altında olan tüm ürünlerin fiyatları yükselmekte, arz talep dengesinin tersi bir hareketle değişmesi sonucunda fiyatlar düşmektedir. Bu dalgalanma hareketi, Kauçuk ve kauçuk ürünlerinde de yaşanmaktadır. Dünyada kauçuk pazarını takip eden uzmanlar, tıpkı döviz ya da altın gibi, kauçuğun da borsası olduğundan söz ederler.

Son yıllarda dünyada yaşanan gelişmeler ışığında, kauçuk talebinde yaşanan azalma ile arz artışı beklenmeyince, kauçuk fiyatları da düşük seyrediyor. Kauçuk üretiminde dünya lideri olan ve dünyanın en büyük ithalatçısı konumunda bulunan Çin’in tüketim büyümesinin beklenenden az olması sebebiyle araç lastiği, medikal eldiven, gibi ürün çeşitlerinde kullanılan hammadde fiyatları baskılanınca kauçuk talebi de düşük oldu.

 

 1. Ömer Hakan Okutan Reply

  25 kg buna cb21 almak istiyoruz. Selamlar

  • admin Reply

   Merhaba
   Biraz geç cevap olduğu için üzgünüz.
   Firmamızda istediğiniz ürün bulunmamaktadır.
   Epdm hazır bulunmaktadır

Leave a Reply

*

captcha *